تبلیغات
محمود زردشت یزدی Mahmoud Zardosht Yazdi - روزنامه ها به استقبال دیدار روحانی و اوباما رفتند

توانا بود هر که دانا بود - یاد بگیریم و عمل کنیم و به دیگران معلومات خود را انتقال دهیم .

روزنامه ها به استقبال دیدار روحانی و اوباما رفتند

تاریخ:شنبه 30 شهریور 1392-10:45 ب.ظ

منبع : تابناک
مرور روزنامه‌های صبح سی‌ام شهریور ماه:

 

یک گفت‌گوی تلویزیونی و یک یادداشت در روزنامه آمریکایی باعث شد تا موج خبری گسترده ای در خصوص سفر حسن روحانی به نیویورک شکل بگیرد. روزنامه های صبح امروز هفته پیش رو را هفته بزرگی در تاریح دیپلماسی ایران دانسته اند.
کد خبر: ۳۴۶۱۴۸
تاریخ
حسن روحانی هنوز راهی نیویورك نشده اما پیش لرزه‌های اولین سفر رئیس دولت یازدهم به نیویورك از روزهای گذشته آغاز شده و هم اكنون در واشنگتن و نیویورك بازار گمانه زنی درباره روابط ایران و امریكا داغ است. به دنبال انتشار مصاحبه و مقاله دكتر روحانی در یك شبكه تلویزیونی و یك روزنامه پرتیراژ آمریكایی، دیدگاههای رئیس جمهور كشورمان در سه موضوع مذاكره با آمریكا، پرونده هسته ای و تحولات سوریه بازخورد وسیعی در رسانه‌های جهان به همراه داشت. این موضوع با استقبال گسترده رسانه‌های داخلی هم همراه بود روزنامه‌ها با مطرح کردن احتمال دیدار روحانی و اوباما به استقبال سفر رئیس جمهور رفتند. آفتاب یزد و اعتماد با کنار هم قرار دادن تصویر اوباما و روحانی در صفحه نخست خود از تیترهای «شدت گرفتن احتمال یک ملاقات» و «دیدار در نیویورک» بهره برده‌اند و حتی اطلاعات که غالبا پرداختن به مهم‌ترین موضوع روز در صفحه نخست را در دستور کار ندارد با اشاره به گفت‌وگوی روحانی و ان‌بی‌سی از تیتر یک «روحانی:برای مذاکرات اختیار کامل دارم» بهره برده است.
اما بازتاب سفر روحانی تنها در نیم‌تای نخست روزنامه‌ها نبود و سرمقاله‌ها، یادداشت‌ها و تحلیل‌های فراوانی درباره آن امروز منتشر شده است. ابتکار در سرمقاله امروز خود به قلم محمدعلی وکیلی و با عنوان « روحانی با دست پُر می‌رود؟» می نویسد: «شرایط به گونه ای شده است که دیگر طرح امکان دیدار مستقیم بین رئیس جمهور ایران و آمریکا در سفر روحانی به نیویورک، کسی را وادار به فریاد وااسلاما و وا انقلابا نمی‌کند. به عبارتی تابوی مذاکره مستقیم بین سران دو کشور شکسته شده و طرح چنین امکانی در فضای گفتمانی دو ملت با پذیرش و مقبولیت برخوردار می‌باشد. این مجموعه عوامل دست به دست هم داده اند تا همه کارشناسان با خوشبینی، سفر هفته جاری آقای روحانی به آمریکا را رصد نمایند و بسیاری آنرا در تاریخ روابط جمهوری اسلامی و آمریکا نقطه عطف بحساب آورند. باید امیدوار بود که همه چیز به شکل این روزها با خوشبینی پیش رودو پنجره گشوده شده به باز شدن درب هادر چهار چوب منافع دو کشور منتهی شود.طبیعی است هم آمریکائیها به این نتیجه رسیده اند که بدون ایران و با نادیده انگاشتن جمهوری اسلامی امکان، حل و فصل مسایل بین‌المللی وجود ندارد و ایران هم در نتیجه عدم ارتباط مساوی با آمریکا گرفتار زیان‌های بسیار می‌باشد. شاید فضای بین‌الملل و تکثیر قدرت‌های بین‌المللی کمک کند تا آفتاب خوشبینی کنونی، کوه یخ روابط ایران و آمریکا را زودتر از موعد آب نماید و قفل 35 ساله روابط با کلید تدبیر گشوده شود.»
اما در سوی دیگر کیهان که تیتر یک خود به گفت‌وگوی روحانی و ان‌بی‌سی اختصاص داده و نوشته «ان‌بی‌سی: دیدار با اوباما؟ روحانی: قرار نیست اما ممکن است!» در ستون معروف «گفت‌وشنود» نتیجه مذاکره احتمالی را «هیچی» خوانده و می نویسد: «گفت: سخنگوی کاخ‌سفید از احتمال دیدار روحانی با اوباما در نیویورک خبر داده است.
گفتم: آقای روحانی هم در پاسخ به خبرنگار ان.‌بی‌.سی که پرسیده بود آیا در نیویورک با اوباما ملاقات می‌کنید؟ گفته بود‌«در عالم سیاست هر چیزی امکان دارد»!
گفت:‌ آمریکا به خاطر شکست‌های پی در پی 10 سال اخیر از ایران و جبهه مقاومت به این ملاقات احتیاج دارد تا وانمود کند که ایران از مواضع انقلابی خود کوتاه آمده است! ولی این ملاقات برای ایران اسلامی چه سودی خواهد داشت؟
گفتم: چه عرض کنم؟! یارو به رهگذری گفت؛ می‌توانی این چمدان سنگین را تا طبقه هفتم برای من حمل کنی؟ رهگذر پرسید؛ در مقابل چه می‌دهی؟ و یارو جواب داد هیچی! رهگذر بعد از آن که چمدان را به سختی حمل کرد، منتظر مزدش بود و گفت؛ حالا همان هیچی را بده! و یارو گفت؛ گوشه آن فرش را بالا بزن! چه می‌بینی؟ رهگذر گفت؛ هیچی! و یارو گفت؛ همان را بردار و برو!»
امیر محبیان هم که سرمقاله امروز رسالت را نوشته و از «فرصت ها و محدودیت های غرب در تعامل با ایران» گفته که در بخشی از این یادداشت می خوانیم: «ما این فرصت دارای محدودیت های خاص خود است:1.محدودیت زمانی:از شش ماه دیگر حرکت سیاسی برای انتخابات مجلس عملا کلید می خورد و موفقیت یا عدم موفقیت روحانی در سیاست ها من جمله گره گشایی در روابط خارجی به موضوع چالش ها تبدیل خواهد شد.بعید نیست در صورت عدم گشایش گره ها تا آن زمان فرصت از میان رفته و حتی گره ها محکم تر گردد.
2.امکان تغییر شرایط: شرایط منطقه ای و داخلی (موقعیت روحانی) در وضعیت سیال قرار دارد؛نقطه مذاکره پذیر که تلاقی منافع را اقتضا کرده است با ورود عاملی کوچک از تعادل خارج شده و طرفین دیگر شرایط را به نفع خود نخواهند دید.
تاریخ، سیاستمداران را لزوما بدلیل گفته ها یا اقداماتشان قضاوت نخواهد کرد بلکه ناگفته ها و ناکرده هایشان نیز معیار قضاوت قرار می گیرد.باید منتظر بود و دید آیا سیاستمداران کنونی جهان قادرند بار تنش را از دوش ملل بردارند یا خیر؟»
در ادامه پرداختن به سفر رئیس جمهور به نیویورک شرق گزارشی از «گزارش فیس‌بوکی «ظریف» از نیویورک» منتشر کرده که در ان می خوانیم: «محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای حضور در مجمع عمومی سازمان‌ملل به نیویورک رفته، گزارش روز اول سفرش را در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است. او از مراسمی نوشته که به ابتکار محمد خزاعی، سفیر ایران در سازمان‌ملل برگزار شده و «بیش از صدنفر از سفرای کشورها نزد ملل متحد و تعداد زیادی از مقامات عالیرتبه دبیرخانه سازمان حضور داشتند.» به نوشته ظریف، این برنامه در همان سالنی برگزار شده که شش‌سال قبل، اوایل تابستان 86 مراسم خداحافظی ظریف از نمایندگی ایران در سازمان‌ملل در آن برگزار شده ‌بود: «این بار هم اکثر نمایندگان دایم کشورهای همسایه، اروپایی، آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین حضور داشتند. انصافا حضور سفرا بسیار گسترده بود و نشان علاقه دنیا به اصلاح روابط با ایران که امیدوارم با درایت به بهترین شکل مدیریت شود.» ظریف اضافه کرده: «نباید انتظار بیش از حد داشت. به هرحال اصلاح شرایط بین‌المللی کشور به زمان، تدبیر، صبر و اجماع داخلی نیاز دارد.»»

اما بعد از موج محبوبیت محمد جواد ظریف که در یکی دو ماه گذشته او را شخص اول کابینه تبدیل کرده بود این روزها این سید محمود علوی است که به شخصیت محبوب رسانه‌ها و مردم تبدیل شده است. آزادی برخی زندانیان سیاسی در روزهای پایانی هفته گذشته موجب شد تا علوی هم به جمع چهرهای محبوب روزنامه‌ها بپیوندد و سه روزنامه بهار، آرمان و ابتکار از اقدامات مثبت و موثر او که قصد دارد چهره تازه‌ای از وزارت اطلاعات ترسیم کند را منتشر کرده‌اند. در گزارش بهار با عنوان «نظام دوست ندارد حتی یک زندانی داشته باشد» می خوانیم: ««تغییرات مثبت» شاید بهترین تعبیر برای دولتی باشد که می‌خواهد با «تدبیر» به «امید» برسد. تغییراتی که حال بعد از یک ماه ونیم کم کم دارد روی خوش خودش را نشان می‌دهد. علوی حالا در وزارت اطلاعات پرچمدار است؛ پرچمداری که پیش از انتخابش در سمت وزیر اطلاعات از محدودیت ها و فضای امنیتی گفت و البته از «امید» برای تغییر این وضعیت . وعده علوی پیش از رای اعتماد برای وزیری وزارتخانه اطلاعات اما برای آنان‌که از ریسمان سیاه‌وسفید هم چشمانشان ترسیده بود با مقاومت مواجه شد. چه‌بسا که تلاش برای بازگشت گزینه علی یونسی برای از بین بردن فضای امنیتی نیز مطرح شد و علوی برای آن‌ها فرد ناشناخته ای بود که انتخابش می‌توانست مثبت یا منفی باشد. اما درنهایت این سیدمحمود علوی بود که توانست سکان هدایت وزارتخانه اطلاعات را در دست بگیرد و با گرفتن این سمت نشان داد که گزینه مناسبی برای رسیدن به «عقلانیت و اعتدال» در کابینه حسن روحانی خواهد بود. حال بر مسند وزارت اطلاعات وزیری نشسته است که می‌گوید وجود فضای امنیتی در کشور را قبول دارد اما اطمینان داده بود که این فضا به‌زودی «تغییر» کند. حال اطمینان و وعده وزیر اطلاعات کم‌کم دارد رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. 16 تن از زندانیان حوادث سال 88 از زندان آزاد شده و به فاصله چند روز از این آزادی وزیر اطلاعات عازم قم شده تا در دیدار با مراجع گزارشی از «تغییر رویکردها» ارائه کند. وزیر اطلاعات می‌گوید که «اگر رفتارها و هنجارها براساس ارزش‌ها با رعایت موازین اسلام باشد نظام دوست ندارد حتی یک زندانی داشته باشد.» وزیر اطلاعات پنجشنبه خود را در قم گذراند تا ضمن ارائه گزارش به مراجع پیام قم‌نشینان را بشنود. براساس این گزارش سیدمحمد علوی در سفر به قم با آیات عظام موسوی‌اردبیلی و حسین نوری‌همدانی و شبیری زنجانی دیدار کرد. همچنین وزیر اطلاعات پیش‌تر دیدارهایی را با آیات عظام مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی در مشهد برگزار کرده بود. آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در دیار با علوی او را به داشتن «دقت» توصیه کرد و آیت‌الله نوری‌همدانی اظهارات وزیر اطلاعات در روز رای اعتماد را «امیدبخش» خواند. علوی نیز در دیدار با مراجع با ارائه گزارش تاکید کرد که «نظام دوست ندارد حتی یک زندانی داشته باشد.»»
اما ماجرای عفاف و حجاب هم از دیگر موضوعات روزنامه‌های امروز بود که در صفحه نخست دو روزنامه بازتاب پیدا کرد. رسالت و اعتماد با اشاره به سخنان رئیس حمهور، آیت الله جنتی و اسماعیل احمدی مقدم از تیترهای «قانون عفاف و حجاب بدون افراط و تفریط اجرا شود»، «نظر رییس پلیس درباره بدحجابی» و «آیت‌الله جنتی: دولت حجاب را از جیره‌خواران خود شروع كند» بهره برده‌اند. در گزارش اعتماد می خوانیم: «اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده ناجا، گفته است لزومی ندارد شبكه اجتماعی فیس‌بوك منع عمومی شود. به گزارش انتخاب، وی كه در سفری به گیلان در یك نشست خبری شركت كرده بود در واكنش به استفاده برخی وزرای دولت حسن روحانی از فیس‌بوك گفت تابعیت از قانون برای همه لازم است. اما در عین حال فرمانده ناجا گفت كه به نظر شخصی او می‌توان از فیس‌بوك در «جاهایی هدفمند و خدمت‌محور» استفاده كرد. وی ماهیت انقلاب اسلامی را فرهنگی دانست و افزود: امیدواریم دولت جدید تمركز بیشتری روی این موضوع داشته باشد و نیروی انتظامی با سهم خود آماده همكاری همه‌جانبه است. فرمانده ناجا اهتمام برخی دستگاه‌های متولی در بحث تهاجم فرهنگی به ویژه حجاب و عفاف را خوب ندانست و تصریح كرد: همراهی‌ها در این زمینه خوب نبود و صدا و سیما می‌تواند موثرتر وارد شود. وی با اشاره به اینكه در موضوع فرهنگی مقابله‌اش نیز فرهنگی است، خاطرنشان كرد: در جایی كه باند فساد و ناهنجاری‌ها رخ می‌دهد، نیروی انتظامی وارد عمل می‌شود. احمدی‌مقدم متذكر شد: اگر دستگاه‌های دیگر میدان را ترك كنند، اقدام نیروی انتظامی با اتكا به روش‌های برخوردی و مقابله‌یی اقدامی درست نیست. وی یادآور شد: نیروی انتظامی در ایفای وظایف خود با جدیت عمل می‌كند و تابع قانون است. فرمانده ناجا به تصمیمات دولت در مقابله با تهاجم فرهنگی اشاره كرد و متذكر شد: دولت در حال استقرار است و از روز گذشته تصمیماتی برای حضور در این صحنه اتخاذ شده و ما امیدواریم در آینده نزدیك حاصل تلاش‌ها را ببینیم و بعد قضاوت كنیم.»نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

در این وبلاگ
در كل اینترنت
====== ===== ======= ===== =====در این وبلاگ
در كل اینترنت
-----------